Κυριακή 18 Ιουλίου 2010

Στον τελικό η Εθνική Νέων!

Η Εθνική Νέων προκρίθηκε πανηγυρικά στον σημερινό τελικό του Ευρωμπάσκετ, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία, μέτα την επικράτηση σε βάρος της "οικοδέσποινας" Κροατίας, στον ημιτελικό με 71-56.
Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά στη συνέχεια και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβασαν ρυθμό και με εκπληκτική άμυνα, πήραν το προβάδισμα και άρχισαν να φτιάχνουν διαφορά ασφαλείας.

Οι διεθνείς μας διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, παρά την προσπάθεια που έκαναν οι Κροάτες για να αντεπιτεθούν, μειώνοντας σε 49-44. Όμως, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν...με την Εθνική μας να μην αφήνει περιθώρια στους αντιπάλους της και να "σφραγίζει" το εισιτήριο του τελικού.

Δεκάλεπτα: 16-19, 32-27, 53-44, 71-56

Οι σκόρερς της Εθνικής Ελλάδος: Γεωργάκης 2, Β. Μάντζαρης 11, Παπανικολάου 14, Σλούκας 7, Γιάνκοβιτς, Παππάς 23, Κασελάκης 5, Σαρικόπουλος 8.

Η αντίπαλος της Εθνικής μας στον σημερινό τελικό θα είναι η Γαλλία που νίκησε 86-83 την Ισπανία, στον άλλο ημιτελικό